Čas levandule je tady a nemusí jen vonět na zahradě…
K létu neodmyslitelně patří vůně kvetoucí levandule. Voní krásně, jistě, ale víte, že může jednoduše pomoct ochránit jak vaše oblečení ve skříni, tak látky připravené k šití, které zatím odpočívají a čekají na šicí plány?
Levandule totiž voní lidem, ale moli a další hmyz se jí raději vyhnou velkým obloukem. A proto ji dávám do skříně i do krabic s látkami na šití. Samotné květy po uschnutí opadávají, proto je nutné je před opadáváním zabezpečit.
Není nic snadnějšího, než si ušít jednoduchý pytlíček nebo polštářek, naplnit ho sušenými květy levandule a vložit ho mezi textil. Jednak vše kolem provoní a moly odpudí. Účinek mám vyzkoušený i na potravinové moly ve spižírně. Jako první pomoc jsem použila odličovací kolečka pokapaná esenciálním olejem z levandule, která tedy vyčpí a je nutné efekt aktualizovat, ale všechno létavé se okamžitě odstěhovalo (k sousedům?).
V šití se meze nekladou – bude to čtvercový nebo obdélníkový polštářek? Nebo i teď v létě vytáhnete vykrajovátko na vánoční cukroví a zvolíte třeba tvar srdíčka? Doplníte krajkou nebo poutkem na zavěšení? Naplníte pouze levandulí nebo přidáte trochu dutého vlákna a budete mít výrobek naducanější a měkčí?
Přidejte ke kulatému minipolštářku pásek s kouskem suchého zipu a máte malý příruční jehelníček na špendlíky na zápěstí, který vám ještě více zpříjemní šití svou jemnou vůní.
Spotřebujete tak i malé odstřižky látek a máte drobný a přesto praktický dáreček pro kamarádku, paní učitelku, kolegyni,… Jistě udělá velkou radost.
Moje dcera má levanduli ráda stejně jako já a už ve třech letech šila malé polštářky pro babičky k Vánocům. Když mě aktuálně viděla opět s voňavými snítkami, potřebovala nový a bráška nemohl zůstat pozadu. A tak jsem měla rovnou dva pomocníky. A jak to bývá – když dáte dětem na výběr ze tří látek, vyberou si – všechny! Takže jejich polštářky jsou proužkované a mají je v posteli, kde jim voní během spánku.
Nebojte se děti pustit ke stroji, pod dohledem a po důrazném vysvětlení, jak může být jehla nebezpečná, to jistě zvládnou a budou mít radost z vlastního výrobku.
Pokud nemáte po ruce stroj, ale levanduli ano – určitě zkuste paličky, kdy čerstvé dlouhé snítky zavážete pod květy, stonky ohnete přes květy a vytvoříte si jakoby klícku na květy, které nebudou vidět a mašličkou proplétáte a utahujete kolem dokola, vždy vrchem, spodem střídáte stonky. Když jsou květy už úplně svázané a zakryté v proplétání, jednoduše zavážete a odstřihnete. Na youtube jsou podrobná videa – stačí zadat „levandulové paličky“. Uschlé květy pak nemají kudy vypadnout a neudělají žádný nepořádek.
Přínos má levandule i v lékařství, kdy uklidňuje nejen vůní, ale i ve formě čaje, uvolňuje křeče a úzkostné stavy, podporuje spánek, má dezinfekční účinky, pomáhá s nadýmáním a podporuje trávení. No není to úžasné, co všechno umí jedna květinka?
Měla jsem možnost ochutnat i levandulový sirup a marmeládu, ale přiznám se, že mi to přišlo, jako bych jedla mýdlo nebo pila aviváž na prádlo. Nic proti, ale osobně mám ráda levanduli všude jinde, ale v gastronomii dám přednost jiným chutím.
A co vy? V jaké formě využíváte levanduli?