Možná vás od šití odrazuje velké množství potřebného vybavení. Věřte mi, není to tak hrozné (alespoň pro začátek).
Určitě vás nepřekvapí, že budete potřebovat šicí stroj, ale jak ho vybrat? Je nutné si položit několik otázek, na ty si následně odpovědět a tím se nám maličko vystříbří směr a kategorie, jaký stroj vybrat.
Toto může být trochu oříšek, který se odvíjí od výše uvedených kritérií. Sama jsem se s tím na začátku šití trochu prala. Šít jsem vůbec neuměla a nechtělo se mi investovat hodně peněz do stroje, o kterém jsem nevěděla, jestli ho využiji a zároveň jsem se bála koupit levný, protože nic nevydrží.
Obecně mám ráda kvalitu a proto nakonec šiji na stroji značky Brother (což není reklama, jen konstatovaný fakt) a jsem s ním velmi spokojená. Dostala jsem se k němu vyzkoušením si ho na kurzu. Konec konců, o tom si více můžete přečíst v mém příběhu.
Pak tu máme tři základní typy strojů. Klasický stroj – rovnosteh. Bez něj se určitě neobejdete během šití se mnou. Je ideální na šití bavlny a dalších pevných (nepružných) materiálů.
Levnější stroje mají menší výběr stehů, ale v podstatě všechny mají mimo rovného stehu také alespoň cik cak, kterým můžete začišťovat a při nejhorším šít úplety a teplákoviny.
Lepší klasické stroje mají různé ozdobné i overlockové stehy, kterými můžete úplety a další pružné materiály šít bez problémů, jen výsledek nebude vypadat tak profesionálně, jako ze stroje k tomu určenému (o tom se dočtete dále).
Já šiji z pružných materiálů jen pro sebe a pro potřeby rodiny (hlavně oblečení pro sebe a děti) a vystačím si plně s overlockovými stehy na klasickém stroji.
Určitě se hodí, pokud mimo klasického cikcaku bude váš stroj mít i tříkroký cikcak – hezky se s ním všívají gumy.
Pokud máte velké plány s úplety a teplákovinami, využijete stroj overlock. Ten krásně začišťuje pružné materiály (obnitkovává) a rovnou odstřihuje přebytečnou látku.
Šít pružný materiál na klasickém stroji nebo na overlocku je jako nebe a dudy, ale overlock je už dražší investice a je tedy otázka, jak moc ho využijete. Já si stále myslím, že by se mi nevyplatil.
Třetí do rodiny je coverlock, který začišťuje lemy u rukávů a nohavic a průkrčníky. Myslím, že pokud nejste úplně náročná, obstojně poslouží i dvojjehla na klasickém stroji (já často prošívám jen jednou jehlou).
Opět to nebude vypadat, tak profesionálně a krásně, jako na coverlocku, ale stejně jako u overlocku, i zde se jedná o větší investici.
Pro mě je zásadní i prostor. Bylo by krásné mít 3 různé stroje podle toho, co zrovna budu šít, ale nemám je kam uložit.
Jiný pohled může být, zda chcete stroj mechanický nebo elektronický. Mechanické stroje jsou většinou levnější, ale jsou trochu méně komfortní pro uživatele. Je to tedy otázka zvyku, ale já si k mechanickému zatím cestu nenašla. Nastavení stehů a délek se dělá kolečky a není zde žádný displej.
Na druhou stranu čím méně „vymožeností“, tím méně poruchovosti (alespoň většinou to tak platí a ne jen u šicích strojů).
Elektronické stroje mají výhodu většího výběru různého nastavení pomocí tlačítek a přehlednost na displeji (kde vidíte, jaký máte nastavený steh, jeho délku, pozici jehly a mnohdy i jakou máte použít patku). Některé stroje mají i automatický odstřih nitě.
Nevýhodou některých značek je, že elektronika ve stroji může být poruchovější, což je problém většinou levnějších strojů.
Nejsem technik ani odborník na stroje, proto se zde nebudu pouštět do porovnávání a doporučování konkrétních strojů. Obecně velmi dobré stroje jsou značek Brother, Bernina nebo Janome.
S dalšími nemám žádnou vlastní zkušenost.
Ale určitě vám poradí (i po techničtější stránce) ve specializovaném obchodě nebo na webu – např. www.raj-siti.cz, www.nej-sici-stroje.cz atd.
Rozhodně je dobré, aby byl stroj celokovový.
Určitě nedoporučuji úplně levné stroje, které se čas od času objevují v marketech. Velmi často to jsou stroje z Lidlu a podobně. Cenu mívají velmi lákavou, ale ceně odpovídá i kvalita. Často jsou poruchové.
Přestože pořizovací cena je nízká, jehly a nitě se pak značně prodraží, protože levné stroje často odmítají šít s běžnými jehlami a nitěmi.
Problém může být i s reklamacemi, servisem nebo dokupováním příslušenství – v marketech s potravinami vám nikdo nijak neporadí ohledně šití.
Setkala jsem se i se zkušenostmi, kdy jsou s těmito stroji švadlenky spokojené, ale myslím, že se jedná o případy, kdy se nešije příliš často a nejsou na stroj kladeny velké nároky (silné materiály, mnoho vrstev).
Neříkám, že s ním nemůžete být spokojená, ale já bych do takové koupě nešla. Obávala bych se, že opravami, reklamacemi nebo i jen pouhým rozčilováním bych ve finále vynaložila víc energie a financí, než koupit rovnou pořádný stroj.
Na druhou stranu není ani úplně správná cesta koupit ten úplně nejlepší s milionem funkcí, když třeba zatím vůbec nešijete. Chce to najít zlatou střední cestu a vycházet z toho, co umíte, nebo předpokládáte, že v brzké době budete umět a co opravdu využijete.
Úplně ideální by bylo, kdybyste měla možnost si pro začátek půjčit stroj od někoho z okolí nebo začít na starém stroji po babičce (mimochodem staré Veritasky jsou nezničitelné, pokud se dobře seřídí a udržuje se pravidelný servis) a až budete mít stroj tzv. osahaný, pořídit si vlastní podle potřeb.
Já začínala na kurzu, kde bylo asi 6 strojů a na každou lekci jsem měla možnost si zkusit jiný a následně jsem se rozhodla a jako vlastní si koupila rovnou pořádný (trochu dražší) a nelituji.
Musím se přiznat, že mě můj stroj trochu rozmazlil a už bych opravdu nechtěla šít bez některých funkcí. Jako zdánlivá drobnost je automatické zapošití a automatický odstřih nitě.
Samozřejmě, že není problém obojí udělat ručně a pokud bych nezkusila automat, asi bych ani neměla pocit, že o něco přicházím, ale strašně jednoduše se na to zvykne a když mám šít na jiném stroji, který toto nemá – strašně mě to rozčiluje.
Když jsem u té automatizace – poloautomatický navlékač nitě je také skvělá věc. Sice musím nit klasicky protáhnout strojem po čísly označené cestičce, ale finální navlečení do očka jehly za mě udělá zase stroj sám – a je to super!
Jak píši v začátku článku, se mnou budete šít hlavně bavlnu a jiné pevné látky. Takže určitě budete potřebovat klasický rovnosteh, případně cik cak na oentlování okrajů, pokud je z nějakého důvodu nebudeme začišťovat jinak.
Pokud plánujete občas šít i pružné materiály, vybírejte stroj, aby měl overlockové stehy – přikládám fotku stehů, které nabízí můj stroj.
Nejčastěji používám levý steh z prvního tlačítka na druhém řádku, případně klasický cik cak (levý steh na čtvrtém tlačítku z prvního řádku).
Na průkrčníky nebo jinde, kde potřebuji steh rovný je úžasný tříkroký rovný steh – levý steh z prvního tlačítka na třetím řádku (vypadá jako běžný rovnosteh – šije dva stehy dopředu, jeden steh dozadu a díky tomu pruží).
Jako velmi pružný steh – např. na všívání gumy je výborný tříkroký cik cak – levý steh na posledním tlačítku na druhém řádku.
Každý typ a značka mají nabídku trochu jinou, ale naprostá většina bude mít alespoň základní cik cak.
To by o šicích strojích mohlo stačit. Již brzy se můžete těšit na pokračování článku, ve kterém si povíme o látkách a dalších pomůckách, které se vám při šití budou hodit.
Těším se na vás a šití zdar.