Bez čeho se neobejdete a bez čeho se neobejdu já… 2. část – LÁTKY

Po delší odmlce, za kterou se omlouvám je tady konečně pokračování o výbavě švadlenky. Minule jsem psala o šicích strojích, dnes se posuneme k látkám.

Velká říše různorodých druhů

Látek je strašně moc druhů, ale jako začínající švadlenka budete nejvíce využívat bavlnu (plátno) a případně pružné látky na oblečení (úplet, teplákovinu). O těchto si povíme víc a ke konci zmíním i další.

Se mnou a mými návody nejvíce využijete bavlnu (plátno). Výhodou je, že se nijak nekroutí při stříhání, ani šití, takže se s ní hezky pracuje, ale třepí se, musí se tedy začišťovat nebo entlovat.  Jedná se o pevné tkané látky.

Dnes je neskutečné množství látek a obchodů na výběr. Určitě si najdete svůj obchůdek v blízkosti bydliště, kde budete moci vybírat „tváří v tvář“ konkrétním látkám, ale v současné době, s coronavirovými opatřeními, je výrazně snadnější využívat internetové obchody.

Já vybírám z různých e-shopů, ale několik jich mám opravdu oblíbených.

Nedělám jim reklamu, ale sama vím, že když zkouším nový obchod, nejsem si jistá kvalitou a jsem ráda za zkušenost druhých. Tak se třeba bude i vám hodit ta moje.

Bavlnu kupuji nejčastěji na e-shopu Bavlněný svět – mají úžasně široký výběr, dobrou kvalitu a i cena je příjemná.

Pokud dáváte přednost opravdu nádherným designovým látkám z USA, pak pro vás bude ráj mrknout na web obchodu LaMarci.  Látky jsou sice dražší, ale krása je to neodolatelná a mnohdy je tisk doplněn zlatými nebo stříbrnými odlesky – je to krása, které se prostě nedá odolat a stojí to za to.

Na hračky pro děti často využívám panely (jednotlivé obrázky).  Ty vybírám nejčastěji na Syslíto, Látky u žížalky nebo na Facebooku: Látkové panely nejen na pexeso. Všechny tyto obchody mají krásné vzory i kvalitu.

Pružné materiály – úplet a teplákovinu používám na oblečení pro sebe nebo děti. Netřepí se, ale kroutí se, což může od prvních pokusů odrazovat. Je to protivné, ale je několik triků, jak si s kroucením poradit a i praxe dělá mistry, takže se určitě nenechte odradit.

Je jich několik druhů, ve kterých se složitě orientuje a každý má své přednosti. Je nutné vyzkoušet, co komu bude vyhovovat a na jaký účel látku vybíráte.

Úplet může být bavlněný, bambusový, viskoza – jedná se tak o původní materiál, ze kterého je látka vyrobená, často doplněná o nějaké procento elastanu, ale vždy je vlákno zpracované jako pletenina a pruží.

Teplákovinu můžeme nejjednodušeji rozdělit na počesanou  (z rubu je látka s jemňoučkým chloupkem – je heboučká jako koťátko a krásně hřeje) a nepočesanou (z rubu jsou smyčky, není tak měkká a hřeje trochu méně).

Nejčastěji vybírám také na Bavlněném světě (viz výše) nebo na  De Manera. V posledních několika týdnech se krásně rozjíždí e-shop Duhový jednorožec.

 

 

Většina obchodů nabízí různé druhy látek, takže to, že zmiňuji konkrétní obchod u bavlny, neznamená, že tam nenajdete i úplet a podobně – je nutné to všechno prozkoumat a prohlédnout – je to radost pohledět., ale pozor – obchody s látkami jsou silně návykové – nepřebírám za vás odpovědnost.

 

Další látky, které využívám více či méně

Filc – úžasný na dětské hračky – na stříhání jemných kousků a našívání na didaktické kostky nebo quiet book (textilní kniha). Netřepí se, takže není nutné ho nijak podšívat a začišťovat, můžete ho rovnou šít, jako hotovou aplikaci.

Minky (100% polyester)– měkká látka, typická svými dolíčky nebo proužky. Je heboučká a často se používá na šití věcí pro děti – deky, hnízdečko pro miminko, ale i pro dospělé – šály, nákrčníky, podšití čepice. Všude, kde se nás budou minky dotykat, budeme mít pocit nadýchané peřinky.

Softshell – určitě znáte z outdoorového oblečení – je to pevná látka, která je do určité míry vodě a větruodolná. Hezky se s ním šije – netřepí se, netáhne se. Je ideální pro šití oblečení na ven na podzim nebo na jaro (bundy, kalhoty, kombinézy). Můžeme si vybrat z různých typů. Nejčastěji se prodává zimní (z rubové strany s jemnou fleecovou vrstvou) nebo letní (z rubu má jen hladkou síťovinu).

Silky – umělé hedvábí – jemná, vzdušná látka, která je ideální na letní šaty nebo sukni. Při šití se trochu klouže, ale opravdové hedvábí je více neposedné.  Tato látka je chladivá a často se jí přezdívá pavučinka – přesně takový z ní mám i já pocit.

 

Mnoho dalších látek bych mohla jmenovat a popisovat, ale seznam by byl dlouhý. Výběr je skutečně velký.

A nemenší je i nabídka vzorů a barev. Já jsem pohlcená mandalami – jakékoliv, na čemkoliv. Mnozí si představí esoteriku nebo souvislost  s jógou či meditací. Pro jiné to může být oblíbený motiv na omalovánkách.

Ano, toto všechno a mnoho dalšího mohou být mandaly, ale můžeme se na ně dívat i přízemněji – jako na kruhovou květinu nebo geometricky členěný kruh v nejrůznějších barevných provedení.

Mě mandaly zcela pohltily. Myslím, že na výrobcích vypadají krásně a jsou do značné míry univerzálním vzorem. Mohou být velké, výrazné, ale i jemné, drobných velikostí.  Konec konců – šila jsem z mandalové látky i svou oblíbenou nákupní tašku.

 

Pokud šiji něco jemného, kde by mandala nevynikla, pracuji nejraději s puntíky nebo kolečky. Když nad tím teď tak uvažuji, uvědomuji si, že i tak mám stále blízko k mandalám.

Samozřejmě si každá švadlenka vybere kategorii vzorů, kterou preferuje. Vždy je však potřeba kombinovat s nějakou doplňkovou látkou. Na ty já mám ráda nejrůznější mramory, batiky nebo jinak žíhané látky.

Velmi zřídka používám úplně čistě jednobarevnou látku. Nevím proč, ale prostě mi jednolitá barva nějak nesedí a není sympatická.

 

Příprava před šitím

Než začnete šít, vždy je dobré si látky vysrážet. Obecně se doporučuje, vyprat je v pračce na teplotu doporučenou výrobcem (pozor, u některých se doporučuje třeba jen 30° C).

Já se přiznám, že většinou trochu podvádím a používám „rychlosrážení“. Napustím si co nejteplejší vodu (tak, abych se neopařila) a v ní pořádně látky namočím, vyždímám je a následně namočím do studené. Takto vystřídám 2x – 3x a nechám uschnout. Pak přežehlím, aby se mi látka nekrčila při práci.

Pokud šiji s kvalitními zahraničními látkami, často používám ještě rychlejší metodu. Pouze látku vyžehlím napařovací žehličkou. Teplotní šok látka dostane podobně, jako u praní nebo namáčení, takže by k následnému sražení nemělo již dojít.

Ale přesto si toto troufám většinou jen u zahraničních látek, kde je minimální riziko, že by se látky srazily i bez teplotních šoků.

Pokud byste látku nevysrážela, může se po prvním praní stát, že se i o několik centimetrů srazí a výrobek bude tak menší nebo pokroucený, protože se látky srazí různě.

 

Pozor na šíři metráže

S velikostmi souvisí i prodávané rozměry látek. Obecně se látky prodávají jako metráž. Co to znamená?

Kupujete si 0,5 m, 1 m, 10 m atd. látky. Většinou mají obchody danou minimální délku (často 0,5 m) a následně můžete přidávat po 10 cm, jak potřebujete. Na tom by nebylo nic tak složitého, ale pozor na šíři látky.

Metráž je dlouhý kus látky namotaný na roli. Představme si třeba ruličku toaletního papíru. Šířka je  v tomto případě cca 10 cm a délka je množství papíru, které je na ruličce namotané.

Ale v případě metráže látek může být šíře různá – nejčastěji 110 cm, 140 cm nebo 170 cm, ale třeba i jen 90 cm nebo naopak 240 cm. Pokud koupím „1 metr látky“ bude to délka 1 metr, ale šířka může být různá.

Zmiňuji se o tom proto, abyste si dala pozor při porovnání ceny. Dražší látka šíře 170 cm, může být ve skutečnosti levnější, než stejné množství, ale při šíři pouze 90 cm.

Uskladnění

Ještě bych se krátce zmínila o skladování látek. Pokud odoláte a nezaložíte si syslírnu, pravděpodobně vám nebude hrozit, že by se v látkách zabydleli moli. Pokud budete mít zásobárnu, jako mám já, je nutné se o látky starat, i když s nimi zrovna nepracujete.

Já látky skladuji v krabicích a všechny čas od času vyndám, rozložím a přeskládám.

Jednak to je dobré pro vlákna, která se nepřelámou a jednak tím snižuji riziko výskytu molů.

Mimo bezpečnostního opatření si tím vždy i připomenu, co vlastně mám všechno za látky a většinou objevím nějakou úžasnou, na kterou jsem stihla zapomenout. Je to jako najít poklad.

Stabilně mám v krabicích pytlíčky s levandulí nebo kupované odpuzovače molů.

 

Tolik k výběru látek. Okrajově jsem zmínila velké riziko – syslírnu. Pokud nevíte, co si pod ní představit a jaké riziko představuje pro mě osobně, počkejte si několik dní na menší článek „Znám jednu syslírnu…“.

Příště budeme pokračovat již s drobnostmi a doplňky, které mi šití ulehčují a určitě pomohou i vám.

Mějte se krásně.

Jana

 

 

 

 

Jana Krudencová
"Mou velkou vášní je šití kabelek a různých větších i menších radostí. Učím druhé, že se není třeba bát a krok po kroku jít po šicí cestě k vytouženým výsledkům." Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.